INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marcin Costinensis (z Kościany)  

 
 
ok. 1554 - 1628-05-26
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Costinensis Marcin (z Kościany) (zm. 1628), jezuita, więzień szwedzki. Ur. około r. 1554, do jezuitów wstąpił 23 X 1578 w Braniewie, uczył kilkanaście lat po różnych kolegiach. Około roku 1594 przeniesiony do Dorpatu, uczył i kierował jako prefekt szkołami. 5 I 1601 wojska Karola Sudermańskiego zajęły Dorpat. W kolegium jezuickim pozostało trzech księży: Jan Ambroży Volker (nie Welther, jak podają Brown, Bibl. Pis. Asyst. Pol. i Rostowski), autor i wydawca kilku książek w języku łotewskim (nie litewskim, jak mylnie tenże Brown), Krzysztof Spotecus, Wielkopolanin z Zagórowa, i C. oraz czterech braci: Jan Estho, Estończyk, Sebastian Markowicz, Chorwat, Maciej Vitriarius i Mikołaj Mercator. Kolegium zostało zajęte i doszczętnie zrabowane, jezuici uwięzieni. Sześć prawie miesięcy trwały wyszukane i nieludzkie katusze tak fizyczne jak moralne, którymi generał szwedzki Somme, któremu Karol oddał mnichów, gnębił niezłomnych jezuitów. W czerwcu przewieziono ich do Rewla, potem do Sztokholmu i zamknięto w więzieniu, gdzie poddano nowym zniewagom i udrękom. Głód i zaraza zabrały w krótkim czasie Spoteka i trzech braci: Jana, Macieja i Mikołaja. Pozostałym przy życiu udało się z czasem ułagodzić dozorców; jeden pełnił funkcje kucharza, inny uczył dzieci. Nie zaniedbywali przy tym posług duchownych. Jezuici robili starania o wydostanie swych braci, złożyli wielkie sumy pieniędzy, wspierali ich nawet materialnie, dwu ofiarowało się w niewolę na zamianę. Wreszcie pod naciskiem Karola, syna naturalnego Sudermańczyka, wypuszczono jezuitów z niewoli w październiku 1605. Volker przybył do Brunsbergi, a C. do Warszawy. Zmarł 26 V 1628 w Pułtusku.

 

Archiwum Tow. Jez. Pol. 51, f. 173: Relacja oficjalna współczesna dla Generała. Pol. 7, Catalogi; Archiwum Prow. Małop. rkp. 266: Poszakowski, De viris illustribus prov. lit., s. 138, 216, 785, 866; Rostowski, Lituanicarum S. J. Historiarum, Paryż 1877 (relacja Rostowskiego nie we wszystkim jest ścisła; przede wszystkim błędnie podano nazwiska i pochodzenie więźniów); Enc. Jezuitów; Załęski, Jezuici w Polsce, IV.     

Stanisław Bednarski T. J.

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Kochanowski h. Korwin

1530 - 1584-08-22
poeta
 

Zygmunt III (Waza)

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.